URZĄD GMINY W KIKOLE

Aktualności

Opublikowano: piątek, 25, maj 2018 09:50
nadesłane SP Wola

15 maja 2018 roku uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Woli wzięły udział w festiwalu ekologicznym w Osadzie Leśnej Barbarka pod hasłem " Do PSZOK  tylko krok". Najpierw odbywały się zajęcia warsztatowe przy wyznaczonych 6 stanowiskach. Na każdym stanowisku uczestnicy pracowali 20 minut. W czasie warsztatów plastycznych uczniowie wykorzystywali zużyte płyty CD i wykonywali z nich kolorowe podkładki. W czasie warsztatów uczniowie indywidualnie zdobywali naklejki konkursowe. Uczeń, który na koniec miał najwięcej naklejek otrzymał nagrodę (kubek). Po zakończeniu prac w grupach odbył się międzyszkolny turniej. Nasi przedstawiciele: Filip Kruszyński kl. III, Kacper Ciesielski kl. III, Kacper Zalewski kl. III i Julia Gumińska kl. I poradzili sobie bardzo dobrze. Ostatecznie zajęli II miejsce na 6 szkół biorących udział w turnieju i otrzymali w nagrodę piłkę nożną oraz dyplom. Zwiedziliśmy również ogród zoobotaniczny w Toruniu. Trochę zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły, a nasza wiedza na temat segregacji odpadów znacznie się zwiększyła.

W Szkole Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Woli miesiąc maj był bogaty w uroczystości... Uczniowie tradycyjnie tradycyjnie uczcili Święto Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Flagi, jednak nie koniec na tym... Mając na uwadze przypadające w tym roku 100 - lecie Polski Niepodległej postanowili wraz z wychowawcami przyjrzeć się dokładniej wybranym regionom naszego kraju w konkursie "Regiony Polski - Piękna nasza Polska cała". Pomysłodawca i organizatorami konkursu były nauczycielki SP W Woli: Joanna Dąbrowska i Iwona Kwaśniewska. Każda klasa prezentowała jeden region Polski ( wiadomości, atrakcje, piosenki, tańce, potrawy ). Prezentacje klas: Oddział przedszkolny-Podhale klasa 1 - Mazowsze klasa 2 - Ziemia Dobrzyńska klasa 3 -Górny Śląsk klasa 4- Kaszuby klasa 5 - Małopolska klasa 6 - Kujawy klasa 7- Wielkopolska. Klasy i wychowawcy stanęli na wysokości zadania. Uczestnicy na własne oczy zobaczyli i zrozumieli znaczenie powiedzenia : "Cudze chwalicie swego nie znacie. Sami nie wiecie co posiadacie". Zabawa była przednia. Zwycięzcą została klasa V, która z rąk Dyrektora Szkoły p. Elżbiety Kiełkowskiej odebrała gratulacje i nagrodę - wielki kosz słodyczy. Gratulujemy! Po prezentacji odbyła się loteria fantowa, ognisko i rozgrywki sportowe. Aktywny udział w zabawach i atrakcjach brali udział nie tylko uczniowie, ale także Rodzice i zaproszeni goście. Przy współpracy z Wójtem Gminy Kikół i Przewodniczącym Rady Gminy Kikół był dzień pełen wrażeń.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Woli wraz z opiekunami udali się do Płcka na mecz Ekstraklasy: Wisła Płock - Lech Poznań. Była to nie lada niespodzianka (szczególnie wśród chłopców "), ponieważ większość pojechała na prawdziwy mecz na żywo po raz pierwszy. Jesienią planowane są kolejne wyjazdy na sportowe wydarzenia, np. piłki ręcznej czy siatkowej. Organizatorem byli nauczyciele SP w Woli: Dariusz Kamiński, Jarosłąw Ziemiańczyk i Zbigniew Bogóski.

W związku z inicjatywą Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka rok 2018 został ogłoszony Rokiem Ireny Sendlerowej - patronki naszej szkoły. W związku z tym w Szkole Podstawowej im. Ireny Sendlerowej podejmowanych jest wiele inicjatyw promujących wizerunek osoby, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka. Jedną z nich był Gminny Konkurs Kaligraficzny pt. " Irena Sendlerowa - przyjaciółka dzieci". Celem konkursu było przybliżenie postaci naszej patronki - Ireny Sendlerowej, mobilizowanie uczniów do starannego, estetycznego i poprawnego pisania oraz rozpowszechnianie idei pięknego pisania i umiejętności kaligraficznych. Organizatorem konkursu był zespół nauczycieli edukacji zintegrowanej SP im. I. Sendlerowej w Woli. W konkursie wzięli udział 30 uczniów z  kl. I-III ze szkół z  Kikoła, Woli, Zajeziorza. Zwycięzcą bezapelacyjnie została uczennica kl. I z SP w Woli Natalia Jędrzejewska (na pojedynczym zdjęciu), II miejsce zajęli: Daniel Szczesny z SP Wola i Antonina Gołębiewska z SP Kikol, III miejsce Julia Kamińska z SP Kikół i Szymon Górzyński z SP Zajeziorze. Wyróżnienia otrzymały uczennice: Monika Kalinowska z SP Kikół i Iga Lęczkiewicz z SP Kikół.

W związku z trwającym Rokiem Ireny Sendlerowej, w całym kraju organizowanych jest wiele przedsięwzięć, upamiętniających tę wybitną Polkę. Jednym z nich był I Regionalny Zjazd Szkół i Placówek Sendlerowskich, który odbył się 18 maja 2018r w Szkole Podstawowej nr 58 im. Ireny Sendlerowej w Bydgoszczy. Jednym z uczestników tego spotkania była Szkoła Podstawowa w Woli, nosząca imię „matki dzieci Holokaustu”, reprezentowana przez dyrektora – Elżbietę Kiełkowską, poczet sztandarowy oraz Samorząd Uczniowski .

Uroczystości rozpoczęły się od odczytania listów, skierowanych do uczestników zjazdu, m.in. od Marka Michalaka – Rzecznika Praw Dziecka, oraz prezydenta Bydgoszczy – Rafała Bruskiego.

Kolejnym elementem programu był wykład i prezentacja multimedialna dr Marka Szymaniaka, kierownika działu naukowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dotycząca biografii i działalności Ireny Sendlerowej w czasie okupacji hitlerowskiej.

Wzruszającym elementem uroczystości był montaż słowno – muzyczny zaprezentowany uczestnikom zjazdu przez uczniów z miejscowej szkoły.

Dalsza część zjazdu kontunuowana była w sali plenarnej bydgoskiego ratusza, gdzie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego (na zdj. Marta Kucal i Ewelina Wójcik) w debacie p.t. „Dlaczego warto być dobrym?”, poprowadzoną przez dr hab. Tomasza Kawskiego, prof. nadzw. Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Podsumowaniem uroczystości było wręczenie nagród laureatom konkursów i upominków dla reprezentacji szkół. Pierwsze miejsce w Międzyszkolnym konkursie literackim „ Wojna widziana oczami dziecka” zdobyła uczennica klasy V- Helena Dobrowolna. Kolejne pierwsze miejsce w Międzyszkolnym konkursie literackim „ Pamiętam, podziwiam, i naśladuję ” zdobył uczeń klasy V- Jakub Bożejewicz. Obydwaj laureaci ze Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Woli.

Idea zjazdów szkół sendlerowskich będzie kontynuowana.

W dniach 16-18 maja 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. I. Sendlerowej w Woli wzięli udział w wycieczce w Góry Świętokrzyskie. W programie znalazły się między innymi: pobyt pod historycznym dębem Bartek w Zagnańsku, przejście Aleją Miniatur w Krajnie, zwiedzanie ruin zamku w Chęcinach, wjazd kolejką na Łysą Górę, pobyt w Muzeum Przyrodniczym Świętokrzyskiego Parku Narodowego, zwiedzanie jaskini Raj, warsztaty edukacyjne w Energetycznym Centrum Nauki, spacer po zabytkowej części Kielc, zwiedzanie Muzeów Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku i Stefana Żeromskiego w Ciekotach.

Główne założenia programowe wycieczki zakładały poznawanie przez dzieci środowiska przyrodniczego naszego kraju, jego tradycji i historii oraz zabytków kultury a także podnoszenie sprawności fizycznej i upowszechnianie form aktywnego wypoczynku.

Mimo, że pogoda nie sprzyjała, wszystkim uczestnikom towarzyszył dobry humor. Wycieczka dostarczyła uczniom wielu wrażeń i można ją uznać za udaną.

E. Czarnecka

 

 

Kategoria: